(foto: Marina Brezović)

Dvigrad tal. Duecastelli, Docastelli, prekrasna utvrda u srcu Istre, nedaleko Kanfanara, naseljen od antike, a prvi put spomenut u pisanim izvorima u 9. stoljeću, i ove se godine vratio nekoliko stoljeća unatrag, i ponovno oživio napučen vitezovima, trgovcima, slugama, liječnicima i obrtnicima koji su kroz dva dana, subotu i nedjelju 13. i 14. svibnja 2017., u organizaciji Turističke zajednice Općine Kanfanar i Udruge za promicanje kreativnosti Merlin iz Pule ispričali mnoge, već zaboravljene priče. 

 

(foto: Antonia Oroz)

(foto: Antonia Oroz)

(foto: Antonia Oroz)

(foto: Branimir Habek)

 

Danas vidljivi i sačuvani ostatci utvrde Dvigrad najveće su ruševine urbanoga naselja u Istri i pružaju jedinstvenu sliku potpuno očuvanoga tipičnoga srednjovjekovnog grada, kaštela. Grad je opasan dvostrukim obrambenim zidinama, međusobno povezanim trima gradskim vratima. U sklopu unutarnjega zida nalaze se tri kule, koje su u sadašnjem obliku izgrađene tijekom 14. stoljeća. Središnjim dijelom naselja, koji je ujedno i njegova najviša točka, dominira crkva sv. Sofije.

 

(foto: Marina Brezović)

(foto: Marina Brezović)

 

Život grada Dvigrada u prekrasnom svibanjskom vikendu oživjele su brojne udruge iz Hrvatske i inozemstva: Merlin iz Pule, OŠ Kanfanar, Ordo Sancti Viti iz Rijeke, Red Vidiri Hedera iz Ribnice, Nova Compania Vis Ferri iz Trsta te naša udruga Red Čuvara grada Zagreba. Posjetitelji su mogli kušati srednjovjekovna jela i pića u oštariji Moncastell, razgledati viteške tabore i brojne stare zanate, probati odjenuti različite dijelove oklopa i zamahnuti ratničkim oružjem, okušati se u srednjovjekovnom plesu ili streličarstvu te vidjeti kako se liječilo u srednjemu vijeku u srednjovjekovnoj bolnici Reda Čuvara grada Zagreba. 

 

(foto: Branimir Habek)

(foto: Branimir Habek)

(foto: Antonia Oroz)

(foto: Marina Brezović)

(foto: Marina Brezović)