Red Čuvara grada Zagreba po prvi je put gostovao prošloga vikenda, od 4. do 7. rujna 2019. na najvećem rumunjskom sredjovjekovnom festivalu, Medieval festival Oradea (Festival Mediaval Oradea), u rumunjskom gradu Oradei. Ovo događanje organiziraju Visit Oradea i Primăria Oradea, a uz podršku Muzeja u Oradeji (Muzeul Orasului Oradea – MoO) i VPK Packaging Salonta, te divnih domaćina i prijatelja, rumunjske udruge za oživljenu povijest Deus Vult iz Oradee (Asociatia Deus Vult).
Na ovom događanju našlo se preko 43 udruge za oživljenu povijest i to iz Rumunjske, Mađarske, Moldavije, Rusije, Ukrajine, Češke, Slovačke, Francuske, Srbije i brojnih drugi zemalja te po prvi put iz Hrvatske, s našim sudjelovanjem, što nam je bila osobita čast. Ukupno je kroz ovih nekoliko dana u i oko utvrde boravilo preko šest stotina sudionika, što je posebice bilo vidljivo u velikim povorkama i ogromnim bitkama te nekoliko desetaka tisuća posjetitelja.
Kroz tri dana intenzivnog i prebogatog programa posjetitelji su mogli vidjeti tri različite sekcije povijesnih tabora, prvu 10. i 11. stoljeća, zatim drugu 12. i 13. stoljeća i treću, 14. i 15. stoljeća, stare zanate i obrte, dnevne i večernje koncerte, predstave, viteška i nomadska natjecanja i predstave.
Naš tabor, Reda Čuvara grada Zagreba, nalazio se u drugoj sekciji gdje smo prikazivali križarsko razdoblje vitezova hospitalaca kao i našu najveću atrakciju, predstavu u srednjovjekovnoj bolnici hospitala sv. Ivana Jeruzalemskog. Naš tim od 11 članova sudjelovao je u brojnim aktivnostima kao što su svečane povorke, masovne bitke, streličarski turnir i “tap” mač i štit viteški turnir. Vjerujemo da smo ostavili dobar dojam i predstavili hrvatsku oživljenu povijest na kvalitetan način pred brojnom inozemnom publikom, kao i kolegama iz oživljene povijesti. Upoznali smo mnogo divnih ljudi i pokrenuli mnoga nova prijateljstva.
Bitke su bile velike i kompleksne, s nekoliko stotina sudionika, s aktivnim streličarima koji su sudjelovali u borbi, s tap, ali i bohurt krilima, a ishod bitke odlučen je stvarnom prevagom na bojnom polju.
Osim bitaka održane su i brojne predstave od kojih su najzanimljivije svakako bile prikazi viteških konjičkih turnira poznate slovačke udruge Agentúra Hector i francuske Les Ecuyers de l’histoire, te nomadskih konjičkih vještina te bohurt natjecanja 1 vs. 1., 3 vs. 3, 5 vs. 5, free fight i drugi.
Više fotografija i videa s ovog festivala možete pogledati na službenim Facebook stranicama festivala: https://www.facebook.com/festivalulmedievaloradea/
Ovim putem još jednom se zahvaljujemo našim dragim prijateljima iz rumunjske udruge za oživljenu povijest Deus Vult iz Oradee, njihovom predsjedniku Arany Janosu na pozivu na ovaj festival kao i svim njihovim članovima na ogromnom trudu i volji u organizaciji ovog sjajnog događanja te višestrukoj pomoći koju su nam ukazivali na festivalu.
Po povratku iskoristili smo priliku i posjetili jedno od najvažnijih lokaliteta u zajedničkoj ugarsko-hrvatskoj srednjovjekovnoj povijesti, ostatke i muzej krunidbene bazilike Blažene Djevice Marije u mađarskom gradu Stolnom Biogradu. Bazilika je sagrađena u 11. stoljeću, pregrađivana je kroz pet stotina godine nekoliko puta te uništena u požaru početkom 17. stoljeća za vrijeme osmanlijske vladavine u Stolnom Biogradu 1601. U njoj se u nekoliko stoljeća okrunilo 30 ugarskih i ugarsko-hrvatskih vladara, a 15 ih je i pokopano na tome mjestu, uključivo samoga prvog ugarskog kralja Stjepana I. Svetog Arpadovića čiji se sarkofag čuva u muzeju uz arheopark.